Oficjalne zakończenie peregrynacji relikwii św.S. Faustyny
Fotograficzne reminiscencje nawiedzenia naszej wspólnoty parafialnej i naszej modlitwy z JE Metropolitą Gnieźnieńskim, Abp. Wojciecha Polakiem ,Prymasem Polski. 25 lutego Ksiądz Prymas przewodniczył Eucharystii na zakończenie półtorarocznej peregrynacji relikwii św.s. Faustyny w rodzinach naszej parafii. Po tej Mszy św., Ks. Prymas poświęcił nowo powstałą grotę Matki Bożej, a następnie ,przy stole spotkał się z przedstawicielami parafii wręczając pamiątkowe ikony wspomagającym dzieło nawiedzenia relikwii jak i budowy groty.
Spotkanie bożonarodzeniowe dzieci
6 stycznia br. odbyło się spotkanie bożonarodzeniowe dla dzieci naszej parafii. Dziękujemy paniom z PZ Caritas za wielki trud przygotowania i organizacji, Sołectwu Kwieciszewa za użyczenie Sali wiejskiej oraz pomoc materialną, rodzicom za wsparcie(szczególnie mamom-za pyszne wypieki i słodkości),p. Władysławowi Widomskiemu,p. Mirosławowi Leszczyńskiemu, Stowarzyszeniu Inicjatyw Wiejskich „Kwiecie”, za wszelką pomoc(także finansową) ,p. Jackowi Kurantowi za oprawę muzyczną,Parafialnym Radnym -za twórczą obecność oraz Dyrekcji naszej Szkoły Podstawowej a także dzieciom i ich wychowawcom za piękne Jasełka. Wszystkim z serca – Bóg zapłać!
Nowy krzyż na cmentarzu parafialnym
Postawiliśmy nowy ,6-metrowy, stalowy(w pełni ocynkowany i pomalowany proszkowo) krzyż na cmentarzu parafialnym. Poprzedni krzyż-betonowy- rozsypywał się i stanowił zagrożenie budowlane.Krzyż został poświęcony 1 listopada. Dziękujemy niezawodnemu p. Ludwikowi Klimackiemu za przygotowanie fundamentu i cokołu, instalację i pomoc w postawieniu tego Krzyża, a także tym wszystkim , którzy pomagali w jego mocowaniu tj. panom :Jackowi Horożanieckiemu, Romanowi Stachowiakowi. Kazimierzowi i Waldemarowi Lewickim, Janowi Grybosiowi, Pawłowi Stachowiakowi, Berdnardowi Czarnik, Grzegorzowi Rakowskiemu, Włodzimierzowi Kurowskiemu. Mirosławowi Leszczyńskiemu, Maciejowi Schulzowi oraz Władysławowi Widomskiemu. Cieszy fakt, że jest tak wielu ludzi dobrego serca, którzy służą Chrystusowi w swojej rodzinie parafialnej. Wszystkim im -z serca -Bóg zapłać!
Naukowiec Philippe Charlier z Uniwersytetu w Wersalu oraz grafik Philippe Froesch odtworzyli twarz świętej Marii Magdaleny. Czaszka, na której się wzorowano, pochodzi z bazyliki w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume we Francji. Trójwymiarową rekonstrukcję stworzono na podstawie 500 zdjęć czaszki. Później za pomocą programu graficznego Zbrush nałożono wirtualną skórę. To sposób, z którego niejednokrotnie korzysta policja na całym świecie. Wg. tradycji to właśnie na Lazurowe Wybrzeże miała uciec Maria Magdalena wraz z Łazarzem i Martą z Betanii w czasie prześladowań wyznawców Chrystusa. Jej sarkofag wykonany z marmuru odkryto w XIII wieku podczas renowacji tamtejszej bazyliki. W sarkofagu znaleziono też notkę. Na kawałki glinianej tabliczki pokrytej woskiem było napisane "To ciało błogosławionej Marii Magdaleny". Czaszka oraz włosy należące do Marii Magdaleny wciąż znajdują się w bazylice. Osadzone w złotym relikwiarzu za kuloodpornym szkłem są celem wielu pielgrzymek.
Dożynki
W niedzielę 3 września 2017 r. odbyły się Parafialne Dożynki,- nasze wspólne dziękczynienie. Gospodarzem tegorocznego święta było Goryszewo. Mszy św. dziękczynnej za urodzaj , przewodniczył Ks. Krzysztof Tarbicki , Proboszcz z Wylatowa .Po Mszy św. odbyło się poświęcenie pokarmów na stołach dożynkowych i rozpoczęcie Pikniku Dożynkowego przez Sołtys Goryszewa ,Panią Zdzisławę Budzyńską. Poczęstunek przygotowany został przez Koła Gospodyń Wiejskich i naszych parafian, a zabawa taneczna trwała do godz. 21:00.Bóg zapłać tym wszystkim , którzy tak owocnie trudzili się nad przygotowaniem tego parafialnego święta jak i uczestniczącym w nim gościom i parafianom!
Uwaga uczniowie gimnazjów i szkól średnich !
Można składać wnioski o stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Osoby zainteresowane proszone są o wysłanie wiadomości do koordynatora FDNT w archidiecezji gnieźnnieńskiej ks. Radosława Kaźmierskiego radoslaw.kazmierski@dzielo.pl W odpowiedzi otrzymają wniosek do wypełnienia,który należy przysłać z powrotem do 30 września.Na podstawie wszystkich wniosków zostaną wybrani nowi stypendyści.Więcej na stronie www.archidiecezja.pl/aktualnosci/uwaga_uczniowie_.html
Jezu, Ty się tym zajmij
Kiedy do ojca Pio przychodziły tłumy, mówił: – Idźcie lepiej do ks. Dolindo! Ten kapłan z Neapolu, mistyk, zostawił modlitwę, którą podyktował mu sam Jezus. Modlitwę o efekcie piorunującym.
Kiedy widzisz, że sprawy się komplikują, powiedz z zamkniętymi oczami w duszy: „Jezu, Ty się tym zajmij!”. Czyń tak za każdym razem! Czyńcie tak wszyscy, a ujrzycie wielkie, nieustające i ciche cuda! Daję wam słowo, na moją miłość – Jezus podyktował te słowa ojcu Dolindo Ruotolo w latach 40. XX wieku. Neapolitański tercjarz franciszkański, dziś sługa Boży, spisał w 33 tomach swoje duchowe przeżycia mistyczne, wskazówki dla kapłanów oraz to, co dyktował mu Jezus. Jego teksty są szczere, kipią pokorą i są trafną diagnozą kondycji dzisiejszego człowieka, są niczym kadr z często niełatwego życia kapłana.
Trwa proces beatyfikacyjny Neapolitańczyka. To do niego św. o. Pio kierował ludzi. „Idźcie do ojca Dolindo!” – odsyłał pielgrzymów kapucyn. A o. Dolindo wręczał im „Akt całkowitego oddania Jezusowi”. „Nie kombinuj nic, tylko módl się tak, jak Jezus prosi” – dodawał.
Akt oddania przeciw niepokojom i zmartwieniom wg ks. Dolindo Ruotolo
Akt oddania (przeciw niepokojom i zmartwieniom)
Ks. Dolindo Ruotolo, neapolitański kapłan, który zmarł w opinii świętości, pozostawił po sobie wiele dzieł. M.in. spisał niżej przedstawioną, a zainspirowaną przez samego Pana Jezusa, naukę o oddaniu się Bogu.
Dlaczego zamartwiacie się i niepokoicie? Zostawcie Mi troskę o wasze sprawy, a wszystko się uspokoi. Zaprawdę powiadam wam, że każdy akt prawdziwego, ślepego i całkowitego oddania się Mnie rozwiązuje trudne sytuacje.
Oddanie się Mnie nie oznacza zadręczania się, wzburzenia, rozpaczania, a później kierowania do Mnie modlitwy pełnej niepokoju, abym podążał za wami. Oddanie się oznacza zamianę niepokoju na modlitwę. Oddanie się oznacza spokojne zamknięcie oczu duszy, odwrócenie myśli od udręki i poddanie się Mnie, bo tylko dzięki Mnie poczujecie się jak dziecko uśpione w objęciach matki, gdy pozwolicie, abym mógł przenieść was na drugi brzeg.
Mnie oddajcie to co wami wstrząsa, co was boli bezgranicznie – te wasze wątpliwości, wasze przemyślenia, wasze niepokoje i chęć powzięcia odpowiednich kroków za wszelką cenę, aby zapobiec temu co was trapi. Czegóż nie dokonuję, gdy dusza, tak w potrzebach duchowych jak i materialnych, zwraca się do Mnie, patrzy na Mnie mówiąc: „TY SIĘ TYM ZAJMIJ”, a przy tym zamyka oczy i uspokaja się!
Dostajecie niewiele łask, kiedy się męczycie i dręczycie, aby je otrzymać. Otrzymujecie ich bardzo dużo, kiedy wasza modlitwa jest pełnym oddaniem się Mnie. W cierpieniu prosicie, żebym oddalił je od was, ale w taki sposób, jak wy sobie tego życzycie… Zwracacie się do Mnie, ale chcecie, bym to ja dostosował się do waszych planów. Nie bądźcie jak chorzy, którzy proszą lekarza o kurację, ale sami mu ją podpowiadają.
Nie postępujcie tak, lecz módlcie się, jak was nauczyłem w modlitwie „Ojcze nasz”: „Święć się imię Twoje” – to znaczy: bądź uwielbiony w tej mojej potrzebie; „Przyjdź Królestwo Twoje” – to znaczy: niech wszystko przyczynia się do chwały Królestwa Twojego w nas i na świecie; „Bądź wola Twoja” – to znaczy: Ty decyduj. Ja wkroczę z całą Moją wszechmocą i rozwiążę najtrudniejsze sytuacje.
Czy widzisz, że nieszczęścia następują jedne po drugich, że sytuacja wciąż się pogarsza, zamiast się poprawiać? Nie przejmuj się – zamknij oczy i powiedz Mi z ufnością: „Bądź wola Twoja, TY SIĘ TYM ZAJMIJ”. Powiadam ci, że się zatroszczę, że interweniuję jak lekarz, a nawet uczynię cud, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dostrzegasz, że stan chorego się pogarsza? Nie przerażaj się, ale zamknij oczy i powiedz: „TY SIĘ TYM ZAJMIJ”. Zapewniam cię, że się o ciebie zatroszczę.
Sprzeczne z oddaniem się Mnie jest zamartwianie się, niepokój, chęć rozmyślania o konsekwencjach zdarzenia. Przypomina to zamieszanie spowodowane przez dzieci, które domagają się, aby mama troszczyła się o ich potrzeby, a jednocześnie wszystko chcą zrobić samodzielnie, utrudniając swymi pomysłami i kaprysami jej pracę. Zamknijcie oczy i pozwólcie się ponieść nurtowi Mojej Łaski; zamknijcie oczy i pozwólcie Mi działać; zamknijcie i nie myślcie o chwili obecnej, także odwróćcie myśli od przyszłości jako od pokusy.
Oddajcie się Mnie, uwierzcie w Moją dobroć, a przysięgam wam na Moją Miłość, że kiedy z taką ufnością powiecie: „TY SIĘ TYM ZAJMIJ”, Ja w pełni wezmę to na siebie, pocieszę was, wyzwolę i poprowadzę. A gdy zmuszony jestem poprowadzić was drogą odmienną od tej, jaką widzielibyście dla siebie, wówczas pouczam was, noszę w Moich ramionach, bo nie istnieje skuteczniejsze lekarstwo niż interwencja Mojej Miłości. Jednak troszczę się tylko wtedy, kiedy zamkniecie oczy.
Jesteście bezsenni, wszystko chcecie oceniać, wszystkiego dociec, o wszystkim myśleć, i w ten sposób zawierzacie siłom ludzkim, albo jeszcze gorzej – ludziom, pokładając ufność w ich interwencji. A to właśnie stoi na przeszkodzie Moim słowom i Moim zamiarom.
O! Jak bardzo pragnę tego waszego całkowitego oddania się Mnie, abym mógł was obdarować, i jakże smucę się widząc, że jesteście niespokojni! Szatan do tego właśnie zmierza: aby was podburzyć, by oddzielić was ode Mnie i od Mojego działania i rzucić na pastwę ludzkich poczynań. Przeto ufajcie tylko Mnie, spocznijcie we Mnie, oddajcie Mi się we wszystkim. Czynię cuda proporcjonalnie do waszego pełnego oddania się Mnie, a nie waszego zaufania do siebie samych. Wylewam na was skarby łask, kiedy znajdujecie się w całkowitym ubóstwie!
Jeżeli macie swoje zasoby, nawet niewielkie, lub staracie się je posiąść, pozostajecie w naturalnym obszarze, a zatem podążacie za naturalnym biegiem rzeczy, który jest często zakłócany przez szatana. Żaden człowiek rozumujący i rozważający tylko według logiki ludzkiej nie czynił cudów, nawet spośród Świętych.
Na sposób Boski działa ten, kto odda się Bogu. Kiedy widzisz, że sprawy się komplikują, powiedz z zamkniętymi oczyma duszy: „JEZU, TY SIĘ TYM ZAJMIJ!”. I odwróć swoją uwagę w inną stronę, bo dociekliwość twego umysłu utrudnia ci dostrzeżenie zła. Zawierzaj Mi często, nie skupiając uwagi na samym sobie. Czyń tak we wszystkich swoich potrzebach. Czyńcie tak wszyscy, a zobaczycie wielkie, nieustanne i ciche cuda. To wam poprzysięgam na Moją miłość. Zapewniam was, że Ja się o was zatroszczę.
Módlcie się zawsze z tą gotowością do oddania się Mnie, a zawsze będziecie odczuwać wielki pokój ducha i osiągać znaczne korzyści, również wtedy, gdy udzielam wam łaski ofiary, zadośćuczynienia i miłości, która nakłada na was cierpienie.
Wydaje ci się to niemożliwe? A zatem zamknij oczy i powiedz całą swoją duszą: „JEZU, TY SIĘ TYM ZAJMIJ!”. Nie lękaj się,ja się zatroszczę. A ty błogosławić będziesz Imię Moje, nie dbając o siebie samego. Inne twoje modlitwy nie mają takiej wagi, jak ten akt pełnego ufności oddania się Mnie – zapamiętaj to sobie dobrze. Nie ma skuteczniejszej „nowenny” od tej: „Och Jezu, oddaję się Tobie, troszcz się o mnie Ty”.
Lekcja pokory.Neoprezbiterzy u Papieża Franciszka
Podczas środowej audiencji generalnej (7 czerwca) papież Franciszek ucałował dłonie naszych neoprezbiterów i poprosił ich o błogosławieństwo. „Taka lekcja na Chrystusa Wieczystego Kapłana” – napisał na Twitterze ks. Przemysław Kwiatkowski, rektor PWSD, który towarzyszył młodym księżom. Chwila święceń prezbiteratu to dla każdego księdza życiowy punkt zwrotny. Od tego momentu diakoni przez nałożenie rąk i namaszczenie dłoni przez biskupa stają się uczestnikami kapłaństwa Chrystusa. Kolejnym ważnym wydarzeniem jest msza prymicyjna, którą neoprezbiterzy, czyli nowo wyświęceni księża, sprawują zazwyczaj w swoich rodzinnych parafiach. Jej ważnym elementem jest błogosławieństwo prymicyjne, które ma rangę błogosławieństwa papieskiego. Warto wiedzieć, że przyjmując błogosławieństwo od neoprezbitera, można uzyskać odpust zupełny .Co możemy zobaczyć na poruszających zdjęciach z Watykanu? Na pierwszym z nich widzimy neoprezbiterów z diecezji gnieźnieńskiej, którzy nakładają ręce modląc się i błogosławiąc papieża Franciszka. Na kolejnych zdjęciach widzimy papieża całującego dłonie kapłanów, które zostały niedawno namaszczone przez biskupa. Ten wzruszający moment na pewno pozostanie w pamięci tych młodych kapłanów na całe życie. Papież Franciszek, decydując się na ten gest, w piękny sposób podkreślił jak wielkim skarbem dla Kościoła są księża. Dzięki tym dłoniom wierni diecezji gnieźnieńskiej będą mogli przez najbliższe lata uczestniczyć w Eucharystii i przyjmować inne sakramenty. A kto wie, czy za kilkadziesiąt lat któryś z nich nie znajdzie się na miejscu Franciszka i będziemy mogli opowiadać o tym, jak piękną historię pisze ciągłość święceń od Apostołów aż do współczesnych czasów? za https://pl.aleteia.org/2017/06/08/papiez-franciszek-caluje-dlonie-polskim-ksiezom-o-co-tu-chodzi/ Fot. www.photovat.com Tekst i foto :Archidiecezja.pl
Ukoronowanie figury MB Fatimskiej 13 maja 2017r.
W 100 rocznicę objawień w Fatimie, 13 maja 2017 r. została ukoronowana figura Matki Bożej -w obliczu fatimskim. Uroczystego aktu dokonał JE Ks. Bp. Victor Stulpins, Biskup Kurlandii , ordynariusz diecezji Lipawa (Łotwa). Prośbę o ukoronowanie ( w imieniu parafian) złożyła p. Teodozja Łaganowska , zelatorka i założycielka Żywego Różańca w naszej parafii.
Bierzmowanie i ognisko z rozdaniem świadectw bierzmowania
11 maja br.-22 młodych ludzi z naszej parafii przyjęło z rąk JE Ks. Bp. Victora Stulpinsa sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, a po czasie spotkaliśmy się na ognisku , gdzie zostały wręczone pamiątki bierzmowania. "Wbrew wszelkim przeciwnościom młodzi muszą stawiać na przyszłość" – Papież Franciszek .Życzymy tej młodzieży , by zawsze stawiała na przyszłość z Chrystusem!
VI Parafialna Majówka Rowerowa 2017 r.
Dnia 1 maja br. odbyła się kolejna , VI Parafialna Majówka Rowerowa. Tegoroczna trasa to: Kwieciszewo –Gębice – Procyń (postój w Parku)-Różanna (kościół pw. św. Brata Alberta-tam było nabożeństwo majowe)-Myślątkowo -Ostrówek-Kamionek(gospodarstwo agroturystyczne pp. Jolanty i Eugeniusza Eischtaedt - tam pieczenie kiełbasek -oczywiście dietetycznych)-Łosośniki -Gozdanin -Marcinkowo-Kwieciszewo. Przejechaliśmy ok. 33 km. Pogoda, droga, humory i apetyty dopisały. Wszyscy uczestnicy byli niezwykle zdyscyplinowani ,co zachęca do organizowania takich wypraw więcej. Uczestniczyło w tym rajdzie- 90 osób( z Goryszewa, Kwieciszewa, Bydgoszczy, Szczecina, Czarnotula , Zbytowa, Gębic, Kunowa i Janikowa). Granica wieku od 4 lat -górnej nie było. Każdy na tej majówce czuł się i jest młody .
Wizyta duszpasterska Prymasa Polski w naszej parafii-4.05.2017 r.
Z wizyta duszpasterską nawiedził naszą świątynię parafialną i plebanię- JE Metropolita Gnieźnieński,Prymas Polski Ks. Abp. Wojciech Polak.Po odśpiewaniu Mu przez parafian zgromadzonych w kościele ( przed nabożeństwem majowym)" Życzymy, życzymy .." z okazji 14 rocznicy Jego święceń biskupich( przypadających w dzień św. Floriana), Ks.Prymas udzielił wszystkim obecnym i całej parafii- apostolskiego błogosławieństwa.
Niezwykłą nagrodą wylosowaną ( jak w każdą niedzielę na Mszy św. o godz. 10:00 -ze szczególnym udziałem dzieci i młodzieży)była runda honorowa wokół świątyni na legendarnym motocyklu Harley Davidson.Dziękujemy p.Jarosławowi z Czarnotula za ufundowanie tej przejażdżki .30 kwietnia po Mszy św. o godz. 10:00 zapraszamy na mały koncert przygotowany przez 13- lenią Martynę, skrzypaczkę z Kruszwicy
Ku refleksji...
Przed przyjściem na świat, pod sercem matki rozmawiają ze sobą bliźniaki. Pierwszy zapytał drugiego:
– Wierzysz w życie po porodzie?
– Jasne. Coś musi tam być. Mnie się wydaje, że my właśnie po to tu jesteśmy, żeby się przygotować na to, co będzie potem.
– Bzdury! Poród to koniec. Nie ma żadnego życia po urodzeniu. Słyszałeś, żeby ktoś stamtąd tutaj wrócił?
– No nie, ale tam na pewno coś jest. Na pewno jest więcej światła i więcej miejsca. Tam można biegać, oddychać i odżywiać się inaczej...
– To bez sensu! Biegać się nie da! Oddychać też się nie da! A jeść i pić można tylko przez pępowinę!
– Może i tak, ale gdy się tam znajdziemy, to zobaczymy jak wygląda mama, a ona się będzie o nas troszczyć.
– Mama? Ty wierzysz w mamę? Kto to według Ciebie w ogóle jest?
– No przecież my teraz jesteśmy w mamie... Żyjemy dzięki niej. Bez niej by nas nie było.
– Nie wierzę! Ja dotąd żadnej mamy jeszcze nie widziałem, a to najlepszy dowód na to, że jej nie ma.
– No jak to? Przecież czasem słyszysz, że śpiewa, jak tylko przestajemy kopać i siedzimy cicho. Czasem nas głaszcze, czasem kołysze, a czasami coś do nas mówi. Wiesz, ja jednak myślę, że prawdziwe życie zaczyna się dopiero po porodzie...
Prawdziwe życie zacznie się dopiero po urodzeniu……prawdziwe Życie zacznie się po narodzeniu … do wieczności…
Bruno Ferrero
Jubileuszowe spotkanie LSO w Gnieźnie.
Ponad 800 ministrantów, lektorów i ceremoniarzy – chłopców i dziewcząt z całej archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyło 10 września w Gnieźnie w jubileuszowej pielgrzymce LSO z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wspólnie z nimi modlili się też Prymas Polski abp Wojciech Polak. Wśród nich była oczywiście i parafialna delegacja naszych dzielnych ministrantów LSO. Zdjęcia z portalu Archidiecezja.pl
Parafialne ,plenerowe "zakończenie wakacji"
Kilka migawek z imprezy „ zakończenia wakacji ”w naszej parafii. Zabawa przednia, radości wiele i dla dzieci i dla dorosłych. Pokazy sztuki strażackiej, fitness, konkursy , tańce , łakoci ile kto chciał a po zapadnięciu zmroku było jeszcze ognisko, pieczenie” dietetycznych” kiełbasek, do tego surówki z dobrych domowych recept ,dobre domowe ciasto… ach…..żegnajcie nam wakacje na rok.....Bóg zapłać każdemu kto przyczynił się do tego ,że to popołudnie i wieczór był radosnym , dobrym i Bożym .
Od kilku lat ,w naszej zabytkowej świątyni podziwiamy piękne kompozycje kwiatowe. Jest to dzieło naszej parafianki, pani Urszuli Heliasz.Jej niezwykły talent służy Bogu na chwałę i na pożytek naszej wspólnocie. Bóg zapłać! PS Na zdjęciach- ostatnie układy kwiatowe przygotowane na Mszę św.dziękczynną dożynek gminy Mogilno
Drugi Odpust Parafii
W tym tygodniu towarzyszy nam szczególne wstawiennictwo Maryi, naszej Matki i Królowej. Jutro, w poniedziałek, 22 sierpnia przypada wspomnienie NMP Królowej. Dla naszej parafii jest to Uroczystość odpustowa.W piątek, 26 sierpnia uroczystość NMP Częstochowskiej. W piątek, z racji uroczystości, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
„Dziękujemy ci, rolniku indywidualny.To,co robisz, jest bardzo ważne dla całej ludzkości.Jako osoba, dziecko Boże, zasługujesz na godne życie. A jednak stawiam sobie pytanie: jak jest wynagradzana twoja praca? Ziemia jest darem Boga. To niesprawiedliwe, kiedy używa się jej dla korzyści nielicznych, pozbawiając większość jej praw i dochodów. Chciałbym, abyście się nad tym zastanowili i przyłączyli się do mojej modlitwy w tej intencji: aby rolnicy indywidualni otrzymywali należyte wynagrodzenie za swoją cenną pracę” – Papież Franciszek
Wycieczka do Parku Linowego
Kolejna parafialna wyprawa, tym razem do Parku Linowego. Liturgiczna Służba Ołtarza zorganizował dla siebie i parafii wyprawę sprawnościową! Wiele wrażeń na wysokościach, wiele uśmiechu i humoru , piękna pogoda , wypoczynek na łonie przyrody .. czego chcieć więcej? Dalszych takich wypraw… a rok szkolny tuż, tuż...
Migawki z parafialnych półkolonii
Zakończyliśmy nasze parafialne półkolonie, w których uczestniczyło 37 dzieci. Mamy nadzieję, że wszystkie one, jak ich rodzice są zadowoleni. Nie byłoby jednak możliwe zorganizowanie tych zajęć, gdyby nie pomoc wielu naszych parafian. Ogromne podziękowania należą się naszym paniom z ZP Caritas. Ich całkowicie -bezinteresowne zaangażowanie się w przygotowanie , a potem w prowadzenie półkolonii -dało tak piękny efekt. Z podziwem patrzyliśmy na ich pracę , oddanie i troskę z jaką wszystko to robiły. Od całej parafii- BÓG ZAPŁAĆ!!!.W tych podziękowaniach jest też wielka wdzięczność dla p. katechetki Marleny Mrówczyńskiej , która prowadziła zajęcia i przygotowała ich program. Dziękujemy również z serca - za pomoc materialną i logistyczną-niezawodnym przyjaciołom i sponsorom naszych dzieci tj. Panu Władysławowi Widomskiemu ,Pani Sołtys Kwieciszewa- Halinie Gajewicz ,Państwu Stanisławie i Franciszkowi Kurowskim oraz Panu Włodzimierzowi Głowińskiemu
Nowe zakątek modlitwy
Przenieśliśmy rzeźbę Matki Bożej Dzieci Utraconych na nowe , stałe miejsce pod Krzyż Dzieci utraconych i XII stację Drogi Krzyżowej( od str. zakrystii).Ten modlitewny zakątek to zasługa panów: L. Klimackiego i J. Horożanieckiego. Zapraszamy do tego miejsc modlitwy.
Parafialny dzień chorych
Tradycyjnie , wraz z odpustem parafii, PZ Caritas organizuje Parafialny Dzień Chorych. Po uroczystej Eucharystii gdzie nasi chorzy i starsi parafianie przyjęli także Sakrament namaszczenia, odbyło się radosne spotkanie przy kawie i ciastku na plebanii.
Poświęcenie odnowionego miejsca modlitwy
Ks. Prałat Jarosław Zimny , poświęcił odnowione miejsce modlitwy i nową figurę Matki Bożej(od str. wjazdu do Goryszewo).To wszystko zostało wykonane dzięki niezwykłemu trudowi i zaangażowaniu p. Ludwika Klimackiego oraz osób wspomagających tę pracę sprzętem,radą oraz nowoczesną technologią-tj. panom: Władysławowi Widomskiemu, oraz Jackowi Horożanieckiemu
Ognisko dla dzieci i młodzieży
Dzięki pomocy p. Mirosława Leszczyńskiego zorganizowaliśmy ognisko dla dzieci i młodzieży ,były przy tym opowieści o św. Florianie ,prezentacja mundurów straży innych krajów, medali i odznaczeń strażackich, oraz-przez p.Marka Langnera-pokaz bojowego munduru strażackiego oraz jego ogniowa próba. Potem duuuuuuuuuużo radości i pieczenie kiełbasek...
Nowa figura Matki Bożej
Zakończyliśmy prace związanie z figurą Matki Bożej ( przy wjeździe w stronę Goryszewa)stawiając tam nowe ogrodzenie, nowy postument ,odnawiając całe terytorium wokół stojącej tam nowej 120 cm figury Matki Bożej wykonanej z żywicy epoksydowej , co gwarantuje długoletnią trwałość.
Odnowiona monstrancja
Odnowiona została a także wyzłocona i posrebrzona- duża monstrancja, która będzie służyła naszej parafii w czasie wielkich świat i nabożeństw. Restauracji tej dokonał artysta- złotnik p. Piotr Łeszyk, któremu dziękujemy za precyzję i solidność wykonania.
Przy wejściu do naszej świątyni stanęła figura Matki Bożej uśmiechniętej z paroletnim dziecięciem trzymającym świeży owoc. Jest to piękny dar dla naszej parafii (dzięki pośrednictwu p. Grzegorza Andrzejewskiego). Otrzymaliśmy ją od artysty rzeźbiarza p. Krzysztofa Wojciechowskiego z Janikowa. Symbolizuje wszystkie dzieci utracone , które są żywe(symbol owocu) i przytulone do serca Matki Bożej , która tam,na niebie opiekuje się nimi i zastępuje ziemskie mamy.Rzeźba-w niedługim czasie-stanie w pobliżu Krzyża Dzieci Utraconych i XII stacji Drogi Krzyżowej. Bóg zapłać za ten piękny dar ofiarodawcy i dobremu pośrednikowi.
Pielgrzym z Torunia u Matki Bożej Kwieciszewskiej
W ostatni czwartek gościliśmy niezwykłego pielgrzyma do naszej Pani Królowej Kwieciszewskiej. Był nim o.Tadeusz Rydzyk , dyrektor Radia Maryja i TV Trwam. Spotkał się też z naszymi parafianami
Krzyż Misyjny
Rozpoczęliśmy renowację oraz wymianę spróchniałych elementów Krzyża Misyjnego. Dzięki inicjatywie i bezinteresownej pomocy p. Jana Grybosia oraz Jego syna ,liczymy ,że uda się to na zrobić do końca września
Kolejny etap zakończony
Kolejny etap odnawiania figury Matki Bożej -zakończony ...Jeszcze tylko (sic!) ogrodzenie i uporządkowanie terytorium i poświecenie. Na zdjęciu ( przy figurze )p. Ludwik Klimacki - twórca tego dzieła
Porządki
Rozpoczęły się żmudne i długofalowe prace porządkowania naszego parafialnego cmentarza jak i odnowienie obejścia i figury Matki Bożej w Kwieciszewie od strony wjazdu z Goryszewa.
Markowice 2016-dzieci I komunijne w Sanktuarium Królowej Kujaw
Dzisiaj wyruszyła nasza V parafialna majówka rowerowa.Zebraliśmy sie 60-osobową grupą(!!)w kościele-o godz.9:00 na modlitwie,potem nastąpiło poświęcenie rowerów,uczestników i wyjazd trasą:Kwieciszewo-Zbytowo-Łąkie-Strzelno(zwiedzanie Rotundy pw. Św. Prokopa),powrót Strzelno-Zofijówka-Łąkie-(piknik)-Zbytowo( nabożeństwo majowe)-Kopce–Kwieciszewo.Wróciliśmy cali,zdrowi i pełni radości,że tak wspólnie i po Bożemu udało się przeżyc ten czas. Bogu niech będą dzięki!!
Parafialna majówka rowerowa 2.05.2016 r.
W naszej rodzinie parafialnej doczekalismy się dzisiaj -wielkiej uroczystości wprowadzenia do świątyni – relikwii św. Siostry Faustyny Kowalskiej ;o godz. 11.30. –w asyście druhów strażaków z OSP z Kwieciszewa i Goryszewa- pod baldachimem, przy dźwiękach bijących dzwonów, z poprzedzającymi pocztami sztandarowymi i chorągwiami -wyprowadzilismy relikwie świętej S. Faustyny –z plebanii i w uroczystej procesji i wprowadziliśmy do naszej świątyni. Potem rozpoczęła się uroczysta celebra przy modlitewnym udziale orkiestry dętej z Mogilna .Po kazaniu, mógliśmy podejść do ołtarza i oddać cześć św. relikwiom. Uroczysta celebra zakończyła się nabożeństwem majowym i umieszczeniem relikwii św. S. Faustyny w specjalnym relikwiarium przy portrecie świętej Siostry( w głównym ołtarzu). Przewodniczył naszym modlitwom czcigodny Dziekan żniński ,ks.kanonik dr. Tadeusz Nowak, ,Duchowny Ojciec naszej Archidiecezji. Po zakończeniu uroczystości - na pamiątkę tego wielkiego wydarzanie-Ks. Kanonik posadził w naszym ogrodzie(w miejscu gdzie leżała krzyż)-drzewo-platan (szlachetne, duże drzewo o rozłożystych koronach dochodzących do 35 m. żyjące do 400,500lat) i nadał mu imię- Faustyna. Bogu na chwałę!
Przekazanie relikwi św. S. Faustyny dla naszej parafii 12.04.2016 r.
Prawie 50 - osobowa delegacja naszej parafii , uczestniczyła w uroczystym przekazaniu relikwii św. S.Faustyny - w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie -Łagiewnikach. Naszej modlitwie przewodniczył Je Ks. Bp. Victor Stulpins Ordynariusz Kurlandii, który specjalni przyjechał na tę okazję 1000 km.!
List Boga Ojca
"Moje dziecko,
Możesz mnie nie znać, ale Ja wiem o Tobie wszystko (Ps 139,1)
Wiem kiedy siedzisz i kiedy wstajesz (Ps 139,2)
Znam wszystkie Twoje drogi (Ps 139,3)
Nawet wszystkie włosy na Twojej głowie są policzone (Mt 10,29-31)
Ponieważ zostałeś stworzony na mój obraz (Rdz 1,27)
We mnie żyjesz, poruszasz się i jesteś (Dz 17,28)
Bo jesteś moim potomstwem (Dz 17,28)
Znałem Cię zanim zostałeś poczęty (Jr 1,4-5)
Wybrałem Ciebie gdy planowałem stworzenie (Ef 1,11-12)
Nie byłeś pomyłką (Ps 139,15)
Wszystkie Twoje dni są zapisane w mojej księdze (Ps 139,16)
Określiłem dokładny czas Twojego urodzenia i miejsce zamieszkania (Dz 17,26)
Jesteś cudownie stworzony (Ps 139,14)
Ukształtowałem Cię w łonie Twojej matki (Ps 139,13)
I byłem pomocny w dniu twoich narodzin (Ps 71,6)
Jestem fałszywie przedstawiany przez tych, którzy mnie nie znają (J 8,41-44)
Nie jestem odległy i gniewny, jestem pełnią miłości (1 J 4,16)
I całym sercem pragnę Cię tą miłością obdarzyć (1 J 3,1)
Po prostu dlatego, że jesteś moim dzieckiem, a Ja - Twoim Ojcem (1 J 3,1)
Daję Ci więcej niż Twój ziemski ojciec mógłby Ci zapewnić (Mt 7,11)
Bo jestem Ojcem doskonałym (Mt 5,48)
Wszelkie dobro, jakie otrzymujesz, pochodzi z mojej ręki (Jk 1,17)
Zaopatruję cię i zaspokajam wszystkie Twoje potrzeby (Mt 6,31-33)
Moim planem jest dać ci dobrą przyszłość (Jr 29,11)
Ponieważ kocham Cię miłością wieczną i nieskończoną (Jr 31,3)
Moich myśli o Tobie jest więcej niż ziaren piasku na brzegu morza (Ps 139,17-18)
I cieszę się Tobą, śpiewając z radości (Sof 3,17)
Nigdy nie przestanę czynić Ci dobra (Jr 32,40)
Gdyż jesteś moją drogocenną własnością (Wj 19,5)
Z całego serca i z całej duszy chcę, byś mieszkał bezpiecznie (Jr 32,41)
I pokazać Ci rzeczy wielkie i wspaniałe (Jr 33,3)
Jeśli będziesz mnie szukał z całego serca, znajdziesz mnie (Pwt 4,29)
Rozkoszuj się mną, a dam Ci to, czego pragnie Twoje serce (Ps 37,4)
Bo to Ja daję Ci takie pragnienia (Flp 2,13)
Jestem w stanie dać ci o wiele więcej, niż możesz sobie wyobrazić (Ef 3,20)
To we mnie znajdziesz największe wsparcie i zachętę (2 Tes 2,16-17)
Jestem też Ojcem, który pociesza Cię we wszelkich twoich smutkach (2 Kor 1,3-4)
Kiedy jesteś załamany, jestem blisko Ciebie (Ps 34,18)
Tak jak pasterz niosący owieczkę, trzymam Cię blisko mojego serca (Iz 40,11)
Pewnego dnia otrę wszystkie łzy z Twoich oczu (Ap 21,3-4)
I uwolnię od wszelkiego bólu, który znosiłeś na ziemi (Ap21,3-4)
Jestem Twoim Ojcem i kocham Cię dokładnie tak,
jak kocham mojego syna, Jezusa (J 17,23)
Bo w Jezusie objawiłem moją miłość do Ciebie (J 17,26)
On jest wiernym odbiciem mnie samego (Hbr 1,3)
Przyszedł by udowodnić, że jestem z Tobą, nie przeciwko Tobie (Rz 8,31)
By powiedzieć Ci, że nie liczę Twoich grzechów (2 Kor 5,18-19)
Jezus umarł żebyśmy - Ty i ja - mogli zostać pojednani (2 Kor 5,18-19)
Jego śmierć była najwyższym wyrazem mojej miłości do Ciebie (1 J 4,10)
Oddałem wszystko co kochałem, by zdobyć Twoją miłość (Rz 8,31-32)
Jeśli przyjmiesz dar mojego syna Jezusa, przyjmiesz mnie samego (1 J 2,23)
I nic już nigdy nie oddzieli Cię od mojej miłości (Rz 8,38-39)
Przyjdź do mnie, a wyprawię największą ucztę,
jaką niebo kiedykolwiek widziało (Łk 15,7)
Zawsze byłem Ojcem i zawsze Nim będę (Ef 3,14-15)
Ale czy Ty… „chcesz być moim dzieckiem?” (J 1,12-13)
Czekam na Ciebie (Łk 15,11-32)
Kocham Cię, Twój Tatuś, Bóg Wszechmogący!"
Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru Towarzystwa Śpiewu "Halka" z Inowrocławia
Radości zabawy bożanarodzeniowej 2016
Logo Jubileuszu Miłosierdzia
W motcie, które jest fragmentem z Łk 6,36 „Miłosierni jak Ojciec”, proponuje się życie miłosierdziem, biorąc przykład z Ojca, który prosi o to, aby nie sądzić i nie potępiać, lecz wybaczać oraz dawać miłość i przebaczenie bez miary (por. Łk 6,37-38). Logo jest dziełem ojca Marko I. Rupnika S.J. Przywołując bardzo cenny dla Kościoła starożytnego wizerunek Syna, który bierze na plecy zagubionego człowieka, logo wskazuje miłość Chrystusa, który wypełnia tajemnicę swojego Wcielenia Odkupieniem. Wizerunek jest tak wykonany, aby ukazać Dobrego Pasterza, który dotyka ciało człowieka aż do głębi czyniąc to z taką miłością, która przemienia życie. Jest jeszcze jeden szczegół, na który powinniśmy zwrócić naszą uwagę: Dobry Pasterz, w akcie całkowitego miłosierdzia, bierze na plecy ludzkość, ale Jego wzrok łączy się ze wzrokiem człowieka. Chrystus widzi oczami Adama, a Adam oczami Chrystusa. Każda osoba, kontemplując w Jego wzroku miłość Ojca, odkrywa w Chrystusie nowego Adama, a także swoje własne człowieczeństwo oraz przyszłość, która ją oczekuje. Cała scena umiejscowiona jest w formie tak zwanej mandorli (z wł. migdał). Forma ta również jest bardzo ważna dla ikonografii starożytnej i średniowiecznej, gdyż odwołuje się do obecności dwóch natur: boskiej i ludzkiej, w Chrystusie. Trzy koncentryczne kształty owalne o kolorze stopniowo jaśniejszym w kierunku zewnętrznym sugerują ruch Chrystusa, który wyciąga człowieka z nocy grzechu i śmierci. Z drugiej strony, głębia ciemniejszego koloru sugeruje również niepoznawalność miłości Ojca, który wszystko przebacza.
Papieska bulla „Misericordiae vultus” - tekst
http://pl.radiovaticana.va/news/2015/04/11/papieska_bulla_%E2%80%9Emisericordiae_vultus%E2%80%9D_-_tekst/1136093
11 listopada w naszej parafii....
W drodze na Lednicę 2015
Markowice - dzieci pierwszokomunijne
Terminy uroczystości I Komunii św. w naszej parafii Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
2016 – 15 maja
2017 – 4 czerwca
2018 – 20 maja
2019 – 9 czerwca
W Telewizji Bydgoskiej w ramach cyklu „Skarby Prowincji” można było obejrzeć film, który był realizowany także w naszej parafii. Film ten można obejrzeć na stronie internetowej TVP Bydgoszcz.
http://www.tvp.pl/bydgoszcz/kultura/skarby-prowincj.html
Pałac w Kunowie - ok. 1920 r.
Historia
Dwór z XIX w.Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1365 r. Etymologia jej nazwy bierze się prawdopodobnie od licznie występujących na tych terenach „kun”, gdyż okolice były zalesione. W 1535 r. właścicielami tych ziem oraz Głogówca byli Walentyn i Jan Czarnotulscy. Od wsi wzięli swoje nazwisko następni właściciele – Kunowscy. W 2 poł. XVIII w. właścicielem był Trzebuchowski, który sprzedał wieś Protowi za 62 tys. talarów. W 2. połowie XIX w. właścicielem wsi był Juliusz Mittelstaedt, uczestnik Wiosny Ludów. W 1881 r. Emilia Mittelstaedt sprzedała wieś za 170 tys. talarów Niemcowi Freitagowi, dawnemu właścicielowi Sielca. Majątek liczył wówczas 2400 mórg. Pod koniec XIX w. nastąpiło ożywienie gospodarcze, gdyż przez miejscowość przeprowadzono linię kolejową Mogilno - Strzelno, a także wybudowano tu stację kolejową z bocznicą i dworcem. W 1920 r. Kunowo liczyło 617 ha zamieszkałych przez 169 osób wyłącznie narodowości polskiej. W 1926 r. właścicielem był Skarb Państwa Polskiego a dzierżawcą Anglik Józef Gregor. Był dobrym gospodarzem, utrzymywał gospodarstwo w wysokiej kulturze rolnej. Dbał również o pałac i park. Majątek liczył wówczas 502 ha, w tym 325 ha ziemi uprawnej i przynosił czysty dochód gruntowy w wysokości 1761 talarów. Tuż przed wojną rozpoczęto parcelację majątku. W czasie wojny majątkiem zarządzali Niemcy, wieś nosiła wówczas nazwę Kunau. Pałac w dobrym stanie przetrwał 2 wojnę światową. Zabudowania gospodarcze włączono do PGR-u, który swoją główną siedzibę miał w pobliskim Szczeglinie. Ziemie rozparcelowano pomiędzy byłych pracowników folwarku oraz osiedleńców. Budynek pałacu rozebrano w celu pozyskania materiałów budowlanych.
Opis
Był to dwór późnoklasycystyczny, wzniesiony na planie prostokąta. Parterowy z poddaszem, nakryty dwuspadowym, mansardowym dachem krytym dachówką. Dziewięcioosiową fasadę akcentował trójosiowy, piętrowy ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem, poprzedzony tarasem na który prowadziły dwubiegowe schody. Po obu stronach wystawki znajdowały się w dachu po dwie lukarny. Elewacje posiadały ciekawy detal architektoniczny i boniowanie.Park
Park z XIX w. z zachowanymi nielicznymi okazami starodrzewu. Na uwagę zasługuje tu pomnikowy platan o obwodzie w pierśnicy 440 cm. Założenie jest zarośnięte i nie posiada czytelnej kompozycji przestrzennej.Inne
Dwór w Czarnotulu 1880 r.
Historia
Dwór z około 1880 roku, przebudowany na początku XX w.Czarnotul jest starą wsią która w XVI i XVII w. była gniazdem rodowym Czarnotulskich. Wcześniej, bo w połowie XV w. wymieniani byli tu m.in. Teodoryk i Dzietrzych de Czarnotul. W 1537 r. pojawia się w źródłach m.in. Walenty Czarnotulski. W 1684 r. wzmiankowana jest Anna Czarnotulska, wdowa po Janie Goźlińskim. W 1690 r. Władysław Czarnotulski sprzedał działy (głogowickie) Melchjorowi Sławianowskiemu za 18 tys. złotych. W XVIII w. wśród właścicieli i dzierżawców wsi wymieniane były nazwiska Beniewskich, Wałdowskich, dość licznie Sławianowskich, Smoleńskiego i Adama Pruskiego. W XIX w tutejsze dobra należały do Majerów (Mejerów), Bętkowskich i Grudzielskich. W 1826 r. wzmiankowana jest Karolina Mejer, która w 1836 r. poślubiła Seweryna (Zefiryna?) Drojeckiego. W 1839 r. mieszkali już oboje w Chraplewie. W 1866 r. od Mejera majątek nabył kupiec M. Jaroczyński z Berlina za 41.11 tys. talarów. Jego obszar wynosił wówczas 1152 morgi. W 1879 r. właścicielem był Bętkowski, który sprzedał dobra za 280 tys. marek Adolfowi Gregorowi. W tym okresie, około 1880 r. wzniesiono tu dla Gregora obecny dwór, równocześnie zakładając niewielki park. W 1887 r. wieś nabył na subhaście Wojciech de Grudzielski z Sołeczna za 185,15 tys. marek. Ożenił się w 1890 r. w Żabnie z Martą de Zakrzewską z Baranowa. Na początku XX w. dokonał przebudowy dworu. Po jego śmierci żona sprzedała majątek, obszar gruntów liczył wówczas przeszło 1.000 mórg, kupcem był Aleksander Bartz z Trląga. W latach 1906-1914 Komisja Kolonizacyjna wykupiła w powiecie mogileńskim 12 majątków: m.in. Czarnotul. W tychże latach (do 1919 r.) wieś nazywała się Schwarzanger Gut. Dobra zostały przez Prusaków rozparcelowane, a późniejszym właścicielem resztówki po Apolinarym Bartzu (który prawdopodobnie przeniósł się do Białotula) był Bolesław Baranowski (do 1939 r.). W latach 1939-1945 pod zarządem niemieckim wieś nazywała się Schwarzanger. Utworzono tu Tajną Organizację Narodową, do której należeli m.in. członkowie rodzin ziemiańskich. Organizowaniem placówek TON w powiecie mogileńskim zajmowali się Henryk Roliński i Henryk Bartz. W ich szeregach była m.in. uczennica licealna Stefania Bartzówna z Lubinia, pierwsza Polka – maturzystka w okresie wojny w Mogilnie. W sierpniu 1942 r. niemiecki Wyższy Sąd Krajowy w Poznaniu skazał Henryka Bartza na śmierć, wyrok ten wykonano w październiku. Po zakończeniu wojny majątek został znacjonalizowany, a w budynku dworu w latach 1945-1949 utworzono szkołę. Zachował się on do obecnych czasów we względnie dobrym stanie.
Źródła:
Genpol: http://www.genpol.com/index.php?module=Tablica&show_id=3473&page=689
Teki Dworzaczka
Wikipedia
Prawa do tekstu zastrzeżone (M.K.)
Opis
Dwór eklektyczny o cechach klasycystycznych. Budynek parterowy z użytkowym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym. Fasadę akcentuje nieznaczny, trójosiowy, piętrowy ryzalt z czterema pilastrami, zwieńczony przyczółkiem ozdobionym akroterionami. Poprzedzony półokrągłymi schodami ujętymi żeliwną balustradą. Elewacja ogrodowa jest dziesięcioosiowa, z dwuosiowym ryzalitem stylizowanym na pseudoportyk filarowy w wielkim porządku. Elewacje zdobione bogatym detalem architektonicznym; m.in. ozdobne gzymsy, obramienia i naczółki okien.Park
Dwór w Goryszewie
Goryszewo,Gorschenmühle (1939-1945)
Stan obecny
Własność prywatna.Historia
Dwór z pocz. XX w. Goryszewo to stara wieś, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 3 marca 1420 r. - „Władze miasta Gębic zaświadczają, że Stanisław, młynarz z Goryszewa sprzedał swój majątek klasztorowi kanoników regularnych z Trzemeszna”. W 1640 r. Stanisław Rokoszewski sprzedał Goryszewo wraz z innymi dobrami Janowi Niegolewskiemu, sędziemu poznańskiemu. Później wieś miała jeszcze wielu właścicieli, a na początku XX w. byli to Bogusławscy. Dziedzicem w 1900 r. był pochodzący z Poznania Telesfor Bogusławski, wcześniejszy ekonom majątku w Sobiesierniach. Żonaty był z Katarzyną Ksawerą Bojanowską z Garbów. W 1908 r., w miejscu zwanym od młyna - "Kawka" wzniesiony został dla nich obecny dwór. W październiku tegoż roku, w wieku 59 lat Telesfor zmarł, pozostawiając 16 lat młodszą żonę i dzieci. Pochowany został w Kwieciszewie. W 1911 r. jego 43-letnia wówczas żona sprzedała majątek Maksymiljanowi Wojdarzowi z Dytrychowa pod Iławą, który następnie sprzedał go Komisji Kolonizacyjnej. W latach 1939-1945 wieś znajdowała się pod zarządem niemieckim i nazywała się Gorschenmühle. W XIX i XX w. we wsi funkcjonowały aż trzy młyny, między innymi mielące kaszę, pobudowane na przepływającej przez wieś rzece Pannie. Z tej kaszy wieś słynie do dzisiaj, a co roku organizowane są tu „Święta Kaszy”. Źródła: Teki Dworzaczka Wielka Genealogia Marka Minakowskiego Wikipedia Prawa do tekstów zastrzeżone (M.K.)Opis
Dwór z elementami secesyjnymi. Budynek parterowy, nakryty wysokim dwuspadowym dachem, ze znacznym, piętrowym ryzalitem w fasadzie zwieńczonym wysokim trójkątnym szczytem. Również piętrowy, podwójny ryzalit znajduje się w elewacji ogrodowej.Park
Park z pocz. XX w. Kilkuhektarowy park z zachowanym starodrzewem położony jest malowniczo na zróżnicowanym terenie. Za dworem znajduje się staw, a dalej przepływająca rzeka Panna.Inne
Czworak, magazyn zbożowy. tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011Pałac w Skrzeszewie
Skrzeszewo,Skrzeszewo Gut, Langehof (1939-1945)
Powiat:mogileński
Gmina:Mogilno
Rodzaj obiektu:Pałac
Stan obecny
Pałac nie istnieje.Rozebrany w latach 90-tych.
Historia
Pałac z 1 poł. XIX w.Przez stulecia ziemie te były własnością benedyktynów mogileńskich i zarazem wschodnim skrajem porastająych je lasów. Wieś powstała zapewne dopiero w XIX w. po wykarczowaniu lasu (na podst. opracowań M.Przybylskiego). W 1 poł. XIX w. wzniesiono tu dla Mittelstaedtów lub Prusinowskich nieistniejący już pałac. Majątek był w rękach potomków tych rodzin do pocz. XX w. W latach międzywojennych i prawdopodobnie w czasie II wojny światowej majątek należał do rodziny Lange.
Park
Pozostałości parku z XIX w. o pow. około 0,6 ha. Całe połacie dawnego parku zostały wykarczowane i pozostały tu tylko niewielkie skupienia starodrzewu w jego południowej części .Inne
tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011PSI - Parafialny Serwis Informacyjny
Dnia 18 IX 2013 r. nastąpił formalny odbiór i zakończenie dwóch projektów współfinansowanych przez Unię Europejską: "Rewaloryzacjia terenu wokół kościoła w Kwieciszewie" (wykonawca Firma TED-HAL Tadeusz Sass z Gniewkowa) i "Prace konserwatorskie przy południowej elewacji kościoła w Kwieciszewie" (wykonawca: Pracownia Konserwatorska Piotr Niemcewicz z Torunia).
Prace zostały odebrane przez przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Delagatura Bydgoszcz oraz inwestora i inspektora nadzoru.
Prace wykonane zostały bardzo starannie i będą cieszyć oczy parafia, gości i turystów przez najbliższe dziesiątki lat.